UNICEFin siniliiviset lipaskerääjät ilmestyvät katukuvaan jälleen vapun alla 28.-30.4.2026. Varoja kerätään lasten hätäapuun.
Apua tarvitsevien lasten määrä on tällä hetkellä maailmassa historiallisen korkea. Suurin osa humanitaarisen avuntarpeesta johtuu meneillään olevista konflikteista, joiden keskellä elää jopa joka viides lapsi maailmassa.
– UNICEFin lipaskeräys on nyt erittäin ajankohtainen. Samaan aikaan, kun lasten hätä globaalisti kasvaa, heidän auttamiseksi tarvittava rahoitus vähenee, sanoo Suomen UNICEFin pääsihteeri Annina Tanhuanpää.
Kansainväliseen apuun tehdyt ennennäkemättömät leikkaukset osuvat erityisesti kaikkein vaikeimmissa olosuhteissa eläviin lapsiin. Lipaskeräyksen tuotoilla voidaan pelastaa aliravitsemuksesta kärsivien lasten elämä.
Maapähkinätahna pelastaa lapsen hengen
UNICEFin lipaskeräyksen teemana on tänä vuonna lasten aliravitsemuksen ehkäisy ja sen hoitaminen. Konfliktit ovat yksi lisääntyvän ravinnonpuutteen ja aliravitsemuksen keskeinen syy.
Vuosi 2025 oli historiallinen, sillä ensimmäistä kertaa yli kahteen vuosikymmeneen oli käynnissä kaksi nälänhätää samanaikaisesti – Sudanissa ja Gazan kaupungissa. Nälänhätä tarkoittaa äärimmäistä ravinnon puutetta ja sitä, että ihmisiä laajamittaisesti kuolee nälkään.
– Miljoonat lapset kärsivät ravinnon puutteesta maailman kriisialueilla. UNICEFin työ lasten ravitsemuksen parissa sisältää sekä ennaltaehkäisyä, seurantaa sekä vaikeimmissa tilanteissa hoitoa, Tanhuanpää sanoo.
Aliravitsemuksen hoidossa on suuri tarve tällä hetkellä esimerkiksi Sudanissa, jossa sisällissodan vuoksi yli 15 miljoonaa lasta tarvitsee humanitaarista apua. Vakavan aliravitsemuksen tila on maassa globaalisti korkeimmalla tasolla.
UNICEF toimittaa kriisialueille maapähkinätahnaa, joka on helppokäyttöinen ja tehokas tapa hoitaa lasten aliravitsemusta. Maapähkinätahna ei tarvitse kylmäsäilytystä ja sen vuoksi sen kuljettaminen ja säilyttäminen on helppoa. Käyttövalmis tahna syödään suoraan pussista, jolloin sen käyttö on hygieenistä silloinkin, kun puhdasta vettä ei ole saatavilla. Maapähkinätahnalla lasta voidaan hoitaa kotioloissa, ja lapsi paranee usein 6–8 viikossa.
Lipaskeräys järjestetään UNICEFin vapaaehtoisten lipaskeräyksenä jo 29. kertaa. Mukana on 30 paikkakuntaa ympäri Suomea. Kampanjaan voi osallistua lahjoittamalla keräyslippaaseen, MobilePayllä numeroon 29748 tai ilmoittautumalla lipaskerääjäksi: unicef.fi/vapaaehtoiset/ilmoittaudu-lipaskeraajaksi-2026.
Yhteystiedot: Anna Keskitalo, UNICEFin Varkauden ryhmän puheenjohtaja, unicefvapaaehtoisetvarkaus(at)gmail.com tai
Taru Tammi, taru.tammi(at)gmail.com. Ota rohkeasti yhteyttä lipaskerääjävastaavaan ja ilmoittaudu mukaan lipaskerääjäksi.
Voit ottaa yhteyttä suoraan vapaaehtoistoiminnan asiantuntijaan Maria Mäntylä-Grandaan, maria.mantyla-granda(at)unicef.fi
UNICEF toimii 190 maassa ja on yksi maailman merkittävimmistä hätäaputoimijoista. UNICEFin toiminta perustuu kokonaan lahjoituksiin.
Varkaudessa UNICEFin vapaaehtoiset järjestävät lipaskeräyksen tiistaina 28.4. K-Hertussa klo 12-19 ja K-Market Pirkassa klo 12-17, keskiviikkona 29.4. K-Citymarketissa klo 10-18 sekä torstaina 30.4. Prismassa klo 10-18.30 ja Tokmannilla klo 10-17.30. Lisäksi Joroisissa on keräys samaisena päivänä 30.4. klo 9-17.30 S-Marketissa.
Vapaaehtoistoiminta on ryhmäläisten keskuudessa koettu merkitykselliseksi. Esimerkiksi viidellä eurolla saa 52 pussia maapähkinätahnaa ja tämän ravitsevan maapähkinätahnan avulla vakavasti aliravittu lapsi toipuu ennalleen. Lahjoittamalla ja lipaskerääjänä voi vaikuttaa, mutta on olemassa varmasti jokaiselle vaihtoehtoja toimia tässä maailman tärkeimmässä tehtävässä -olla mukana turvaamassa jokaisen lapsen lapsuutta. Yhdessä tekeminen tekee vakavasta aiheesta huolimatta toiminnasta iloista ja voimaannuttavaa. Olet siis lämpimästi tervetullut porukkaamme!
