Savon koulutuskuntayhtymän toiminnanohjauskokeilu käynnistyi – tavoitteena joustavampi koulutus ja tiiviimpi työelämäyhteistyö

Spread the love

Savon koulutuskuntayhtymän toiminnanohjauskokeilu on käynnistynyt 1. tammikuuta 2026. Kokeilu on osa Opetus- ja kulttuuriministeriön valtakunnallista ammatillisen koulutuksen kehittämistä, ja se jatkuu vuoden 2033 loppuun saakka.

Kokeilun myötä kuntayhtymän hallinnoima Savon ammattiopisto saa aiempaa laajemmat mahdollisuudet kehittää ja ohjata ammatillista koulutusta alueen työelämän tarpeisiin. Tavoitteena on rakentaa joustavia osaamiskokonaisuuksia, sujuvoittaa koulutuksen järjestämistä ja vahvistaa yhteistyötä elinkeinoelämän kanssa.

– Nyt siirrytään suunnittelusta käytäntöön. Kokeilu antaa meille mahdollisuuden kehittää koulutusta pitkäjänteisesti ja ennakoivasti yhdessä alueen työnantajien kanssa, sanoo Savon koulutuskuntayhtymän johtaja Heikki Helve.

Kokeilu tukee opiskelijoiden yksilöllisiä opintopolkuja

Toiminnanohjauskokeilu mahdollistaa lähes kaikkien ammatillisten tutkintojen ja koulutusten tarjoamisen Savon ammattiopistossa. Käytännössä tämä tarkoittaa entistä joustavampia opintopolkuja ja parempia mahdollisuuksia yhdistää eri osaamisia työelämän tarpeiden mukaisesti.

– Kokeilun keskiössä ovat opiskelijat ja työelämä. Tavoitteena on varmistaa, että koulutus vastaa mahdollisimman hyvin alueen osaamistarpeisiin nyt ja tulevaisuudessa, Helve toteaa.

Määräaikainen kokeilu, jonka vaikutuksia seurataan

Toiminnanohjauskokeilu on määräaikainen ja sitä seurataan ja arvioidaan koko sen keston ajan. Opetus- ja kulttuuriministeriö seuraa kokeilun etenemistä ja sen vaikutuksia koulutuksen laatuun, vaikuttavuuteen ja alueelliseen kehitykseen.

– Kokeilu on myös oppimisprosessi meille itsellemme. Keräämme kokemuksia ja tietoa, joiden pohjalta tehdään päätöksiä tulevaisuudessa, Helve sanoo.

Kokeilu on osa valtakunnallista ammatillisen koulutuksen kehittämistä ja tähtää koulutuksen parempaan vaikuttavuuteen ja työllistymiseen.

 

Jätä kommentti