Manttu-illassa pohdittiin kivilinnan tulevia käyttömahdollisuuksia

Spread the love

”Korkealla harjanteella kohoava manttaalisäätiön talo ”Manttu” erottuu erikoislaatuisuudessaan Kangaslammin keskustan maisemasta. Arkkitehti Oiva Kallion suunnittelema valkeaksi rapattu suojeluskuntatalo valmistui vuosien 1923–1926 aikana. Juuri ennen talon vihkiäisjuhlaa sattui tulipalo, joka tuhosi rakennusta pahoin. Onnettomuuden jälkeen päätettiin talo rakentaa entistä korkeammaksi.

Manttaalisäätiön talo on palvellut useissa eri tarkoituksessa. Alun perin suojeluskuntataloksi tarkoitetussa rakennuksessa pidettiin muun muassa kunnanvaltuuston kokouksia vuoteen 1937 saakka. Rakennus on toiminut myös käräjäpaikkana, koulun ja säästöpankin huoneistoina, kunnansalina sekä taiteilijan ateljeena. Kun suojeluskuntajärjestö lakkautettiin vuonna 1944, rakennus siirtyi manttaalikunnan omistukseen. Manttaalisäätiöstä juontuukin rakennuksen kutsumanimi ”Manttu”.

Vuonna 1990 rakennus siirtyi Kangaslammin kunnan omistukseen ja Kangaslammin siirryttyä Varkauteen Manttu kuuluu nykyisin Varkauden kaupungille. Rakennuksen pihapiirissä on kaksi piharakennusta, joista toinen on Oiva Kallion suunnittelema talli, joka muutettiin 1940-luvulla asuinrakennukseksi. Toinen ulkorakennus rakennettiin sodan aikana varasto- ja saunatiloiksi. ”(visitvarkaus.fi)

Oheinen lainaus visitvarkaus.fi -sivustolta. 1990-luvun puolivälin jälkeen Varkauden kaupungin Kangaslammin kaupunginosassa sijaitseva Manttu jäi vajaakäytölle ja sittemmin kylmilleen. Kuitenkin kivilinna on säilynyt jopa kohtuullisen hyvässä kunnossa. Varkauden kaupungin yhteistyökumppaneidensa kanssa järjestämässä teemaillassa torstai-iltana 15.11. väki kokoontui pohtimaan ja keskustelemaan Mantun tulevasta käytöstä. Teemailta oli ajankohtainen, sillä suojeltu linna on tämän syksyn aikana kytketty kaukolämpöön ja täten arvokkaan rakennuksen käyttömahdollisuudet paranevat. Rakennussuojelulailla suojellun rakennuksen omistaa Varkauden kaupunki.

Ilahduttavaa oli todeta, että teemailtaan kokoontui Mantun juhlasaliin ilahduttava määrä porukkaa, mukana Varkauden kaupungin virkamiehiä ja päättäjiä, kyläläisiä, asiasta kiinnostuneita ja edustajia Kangaslammin kyläyhdistys ry:stä, Harjurannan Kyläyhdistys ry.stä ja Viljolahden maa ja kotitalousseura ry:stä – ja ilmeisesti myös seutukunnalla toimivien muiden yhdistysten edustajia. Hyvä – nimittäin Manttu on yhteinen asia – myös ”kantakaupunkilaisten”. Illan aikana esitettiinkin vetoomus kaikille varkautelaisille antaa ideoiden pursuta Mantun tulevaisuuden takaamiseksi.

Teemaillan paneelikeskustelussa olivat yhdessä yleisön kanssa asioita pohtimassa ja vastaamassa kysymyksiin Varkauden kaupunginjohtaja Hannu Tsupari, Varkauden museontoimenjohtaja Hanna-Kaisa Melaranta, Pohjois-Savon Ely-keskuksen kulttuuriympäristöasiantuntija Tapio Laaksonen, Kangaslammin asukas, rakennusmestari Simo Ahtonen ja matkailuyrittäjä Arto Keinänen.

Manttu-illassa kerrottiin kahden kyselyn tulokset. Kangaslammin kyläyhdistys lähetti lokakuussa Manttu-aiheisen kyselyn kaikille Varkauden kaupunginvaltuutetuille ja tuloksia kuultiin illan aikana. Varkauden kaupunki ja kangaslampilaiset toteuttivat viime kesänä alueen asukkaille asukaskyselyn. Poikkeuksellista kyselyssä oli se, että vapaaehtoiset asukkaat kävivät keräämässä postin lähettämät kyselyt kangaslampilaisista kodeista. Kyselyjä oli postitettu 739 talouteen ja kyselyyn pystyi vastaamaan myös sähköisesti Varkauden kaupungin verkkosivuilla. Vastauksia kyselyyn tuli kaikkiaan 263 kpl. Kyselyssä oli mukana Kirkonkylät palvelukeskuksina -hanke, jonka projektipäällikkö Seija Korhonen oli kertomassa kyselystä. Kangaslammin kyläyhdistys ry:n puolesta asukaskyselyn tuloksia tiivisti Kari-Pekka Kähkönen. Kyselyn tuloksia on nähtävillä oheisessa Manttu-illan videokoosteessamme.

Teemaillan paneelin ja yleisön taholta todettiin, että Manttu on kiinteä osa kangaslampilaisten identiteettiä – identiteetin kehto, joka elää ja hengittää kylällä – ja toivon mukaan tuo lisää hyötyä ja elinvoimaa kylälle tulevaisuudessa. Varkauden kaupungin rakennukseen uusima lämmitysjärjestelmä on tuonut mukanaan lisää hyvää ja kaupungin tahtotila on kehittää Manttua, joka on myynnissä. Varkauden kaupungin tavoitteena on saada toimija sitoutumaan kivilinnan ylläpitoon yhdessä Kangaslammin kyläyhdistyksen kanssa. Eli kaikkinensa kaupungin rooli nykytilanteessa on edistää Mantun käytön löytymistä ja saada omistusratkaisu aikaan mahdollisimman pian.

Manttu on kyläläisille tärkeä paikka – toivottavasti tulevaisuudessa kaikille varkautelaisille. Varkauden kaupunki on tiedostanut valtakunnallisesti merkittävän ja upean kivilinnan arvon ja panostaa uuden omistajan löytämiseen. Vaikka kyseessä on ”haastava tila”, kaikki ideat ja näkemykset omistuspohjaksi ja tavaksi säilyttää rakennus ovat viimeistään nyt tarpeen. Hyvää ei kannata menettää.

Jätä kommentti