Varkautelaiset vahvasti nuorkauppakamarin ensi vuoden luottamustehtävissä

Spread the love

Warkauden Nuorkauppakamari on saanut jälleen syyn juhlaan, kun Varkaus näkyi ja kuului vahvasti Suomen Nuorkauppakamareiden kansallisissa vaaleissa Himoksella 11.10.2025.

Miitta Murtoperän valinta D-alueen aluejohtajaksi vuodelle 2026 vahvistettiin ja valinnan kautta Murtoperä tulee toimimaan myös keskusliiton hallituksessa. Murtoperän johdolla D-alue saa kokeneen, tavoitteellisen ja innostavan vetäjän.

Toinen merkittävä saavutus oli, kun Warkauden Nuorkauppakamarista Jenna Ruuskanen voitti selkeällä äänienemmistöllä Suomen Nuorkauppakamareiden viestintäjohtajan pestin. Ruuskanen tulee johtamaan koko valtakunnallisen järjestön viestintätiimiä vuonna 2026. Hän on tehnyt nousevan uran viestinnän parissa nuorkauppakamaritaipaleellaan.

Viikonloppu huipentui gaalaan, jossa Miitta Murtoperä sai tunnustuksen parhaasta aluemyynnistä. Murtoperä on toiminut vuoden 2025 ajan D-alueen myyntipäällikkönä.

– On hienoa nähdä, että Varkaudesta ponnistavat aktiiviset jäsenet ovat esillä valtakunnallisissa tehtävissä. Tämä kertoo kamarimme vahvasta osaamisesta, yhteisöllisyydestä ja halusta vaikuttaa laajasti, iloitsee Warkauden Nuorkauppakamarin puheenjohtaja Sini-Tuuli Mäkinen.

Warkauden Nuorkauppakamari näkyy ja kuuluu ensi vuonna siis loistavasti – paikallisesti, alueellisesti ja kansallisesti.

 

Jätä kommentti