Laura Rekrytointi Oy siirtyy itäsuomalaisomistukseen – ostajana Konjunktuuri Oy -konsernin yrittäjät

Spread the love

Arena Partners Oy:n omistama Laura Rekrytointi Oy on siirtynyt yrityskaupalla Konjunktuuri -konsernin yrittäjille Erik Tahvanaiselle ja Atte Solarannalle 18.12.2024 alkaen. Kauppa käsittää Laura Rekrytointi Oy:n koko osakekannan. Arena Partnersin omistavat Keskisuomalainen Oyj, Ilkka Oyj ja Hilla Group Oyj. Kauppahinta ei ole julkinen.

Helsingin Pasilassa toimiva Laura Rekrytointi jatkaa toimintaansa nykyisellä nimellään. Laura Rekrytoinnilla työskentelee 26 henkilöä, jotka jatkavat yrityksen palveluksessa normaaliin tapaan. Konjunktuurissa ja sen tytäryhtiössä Ehta Henkilöstöpalveluissa työskentelee tällä hetkellä yli 40 henkilöä, joten yrityskauppa kasvattaa henkilöstön määrää merkittävästi.

Kaupan jälkeen konsernilla on toimipiste Joensuun ja Varkauden lisäksi myös Helsingissä. Laura Rekrytoinnin pääkonttori sijaitsee jatkossakin Pasilassa, mutta toimintaa kehitetään myös Joensuussa ja Varkaudessa. Yrityskaupalla ei ole vaikutusta olemassa oleviin asiakassopimuksiin.

Konsernin liikevaihdon ennustetaan kasvavan nykyisestä 2,7 miljoonasta eurosta lähes viiteen miljoonaan euroon. Konjunktuuri kasvatti liiketoimintaansa vuonna 2023 ostamalla Ehta Henkilöstöpalveluiden liiketoiminnan Honkalampi-säätiöltä.

Tavoitteena rekrytoinnin palvelukokonaisuuden tehostaminen

Laura Rekrytointi Oy on yksi Suomen suurimmista SaaS-pohjaisista rekrytointijärjestelmätoimittajista ja tunnettu rekrymarkkinoinnista sekä työnhakusivustosta. Sen laajassa osaajapankissa on yli 300 000 osaajaa. Yrityskaupan myötä konsernin palvelut laajenevat rekrytointien osalta huomattavasti, minkä uudet omistajat näkevät merkittävänä kilpailuetuna.

– Lauran henkilöstön osaaminen ja asiakaslähtöisyys vakuuttivat meidät. Yhdistämällä Lauran vahvan rekrytointijärjestelmäosaamisen ja markkinointipalvelut konsernimme henkilöstöpalveluosaamiseen pystymme vastaamaan yritysten tarpeisiin aiempaa kokonaisvaltaisemmin. Näemme tässä merkittävän mahdollisuuden olla edelläkävijä uudenlaisessa rekrytointipalveluiden mallissa, Erik Tahvanainen toteaa.

Konserninjohtaja Atte Solarannan mukaan rekrytoinnissa on selkeä tarve yhdistää ohjelmistot, potentiaaliset työntekijät, markkinointi ja rekrytointipalvelut yhdeksi tehokkaaksi kokonaisuudeksi.

– Tavoitteemme on tarjota suomalaisille yrityksille koko rekrytointiprosessi saman katon alta.

Arena Partnersin hallituksen puheenjohtaja Olli Pirhonen uskoo Laura Rekrytoinnin tulevaisuuteen uusien omistajien johdolla.

– Yrityksellä on vahva pohja ja kokeneet työntekijät, mikä antaa hyvät edellytykset kasvuun ja kehittymiseen. Meille oli tärkeää löytää Laura Rekrytointi Oy:lle kotimainen omistaja, joka tuntee toimialan ja jatkaa yrityksen pitkäjänteistä kehittämistä, Pirhonen toteaa.

– Haluamme lisäksi kiittää Arena Partnersin johtoa rehellisestä ja suoraselkäisestä yhteistyöstä sekä kauppaprosessista. Yhtiömme on sopinut medianäkyvyyden osalta pitkäjänteisestä yhteistyöstä myyjäyhtiön kanssa, Solaranta kertoo.

 

Jätä kommentti