Varkauden Ju-jutsu -seura neljän vuosikymmenen ikään

Spread the love

Varkauden Ju-jutsu -seuran 40 -vuotisjuhlaleiri pidettiin lauantaina 2.9. Varkauden Liikuntatalolla. Mukana oli Soke Auvo Niiniketo ja muut suomalaiset huiput. Varkauden Ju-jutsu -seura on ensimmäinen seura Helsingin ulkopuolella, jossa Hokutoryu Ju-jutsua alettiin harrastaa. Nykyisin seura on virkeä ja arvostettu. Harrastajia on junnuista aikuisiin Hokutoryu Ju-jutsussa, Kenjutsussa, potkunyrkkeilyssä ja brasilialaisessa Ju-jutsussa. Junnujen Ju-jutsu on myös erittäin suosittu.

Juhlaleiri keräsi runsaasti alan harrastajia ja kouluttajia ympäri Suomea – varkautelainen kasvattajaseura on vienyt myös kansainvälisiin koulutustehtäviin.

Kuvaesityksessä podcastin jälkeen näkymiä juhlaleiriltä.

Varkauden kaupungin tervehdyksen juhlaleirille toi liikuntapalveluiden esimies Marko Kukkonen.

Juhlaleirin osanottajat yhteiskuvassa.

Äänihaastattelussa Heikki Lappalainen, Leena Koivistoinen, Antti Kärkkäinen, Kimmo Tenhunen, Frances Tenhunen ja Jarmo Tenhunen kertovat seuran ja lajin asioista

Jätä kommentti