Varkauden Kuvataideyhdistys 70 vuotta

Spread the love
Äänihaastattelussa Varkauden Kuvataideyhdistys ry:n perustajajäsen Eero Hyvärinen ja nykyinen puheenjohtaja Kati Paananen.
Näyttelyn avajaistilaisuudessa musisoivat Emilia Huttunen, Oona Pesonen ja Rosalinda Hukkanen.

Seitsemän vuosikymmentä toimintaa takana Varkauden Kuvataideyhdistys ry:llä – lämminhenkistä 70-vuotisjuhlanäyttelyn avajaisia vietettiin heinäkuun ensimmäisen päivän iltana. Mieluisia kohtaamisia, rakkautta ilmassa ja taidetta esillä eri muodoissaan. Yhdistyksen perustajajäsen Eero Hyvärinen kajautti komeasti ilmoille laulullaan ylistyksen etenkin kalakukolle ja piimälle. Performanssitaidetta toi tilaisuuteen Jonna Vinha ja nuoret musiikkiluokkalaiset, Emilia Huttunen, Oona Pesonen ja Rosalinda Hukkanen toivat musiikillisen tervehdyksensä kutsuvieraille pariin otteeseen. Ja yhdistyksen perustajajäsen, edelleenkin aktiivinen taiteentekijä, kertoi yhdistyksen toiminnoista vuosikymmenien varrelta.

Performanssitaidetuokion loihti Jonna Vinha.
Varkauden Kuvataideyhdistyksen hallituksen jäsen Riitta Vähävihu ”seremoniamestarina” mikrofoni kädessään. Palkittavina olivat Taidekeskus Väinölän puolelta Marja-Muusa ja Timo Hämäläinen sekä yhdistyksen uudeksi kunniajäseneksi julkistettu Taru Mäntynen.

Yhdistyksen retrospektiivinen 70-vuotisjuhlanäyttely kuuluu Warkauden 90-juhlavuoden tapahtumiin. Maanantai-iltaisen tilaisuuden yhteydessä yhdistyksen uudeksi kunniajäseneksi julkistettiin Taru Mäntynen ja kunniakirja ansiokkaasta toiminnastaan kohdennettiin Taidekeskus Väinölälle, Timo ja Marja-Muusa Hämäläiselle.

(Klikkaamalla kuvaa pääset galleriaan.)

Jätä kommentti