Heidi Hyvärinen ja Jesse Mustonen vuoden 2018 parhaat

Spread the love

TUL:n Savon piirikokous järjestettiin TUL:n satavuotisjuhlaistuntona tiistaina 16.4. piirin perustamispaikkakunnalla Pieksämäellä. Yritystalolla pidetyn kokouksessa puhetta johti piirin varkautelainen kunniapuheenjohtaja Juha Koivula.

Kokouksessa piirin vuoden 2018 parhaana naisurheilijana palkittiin kuopiolaisen KUTU Triathlon seuran Heidi Hyvärinen ja parhaan miesurheilijan pystin pokkasi Varkaus Racing Teamin Jesse Mustonen. Tyttöjen parhaaksi oli nimetty Keiteleen Kunnon yleisurheilija Taija Tirkkonen ja poikien puolella paras oli WJK Varkaus seuran jalkapalloilija ja futsal-pelaaja Tuomas Venäläinen.  Ohjaajatunnustuksen vastaanotti Warkaus JK ja WJK Varkaus seuroissa pitkään valmennustyötä ansiokkaasti suorittanut Jari Mensonen

Vuoden joukkueena palkittiin Mikkelin Kissojen miesten jalkapallojoukkue ja nuorten puolella palkittu joukkue oli WJK Varkaus seuran futsalin U17 joukkue. Vuoden seurana palkittiin iisalmelainen PAVE ry.

Pekka Hahl jatkaa puheenjohtajana

Kokouksessa nimettiin piirin hallituksen jäsenet alkaneelle 2-vuotiskaudelle. Puheenjohtajana jatkaa varkautelainen Pekka Hahl ja uudeksi varapuheenjohtajaksi nimettiin Savonlinnan Jyryn Juha Kauppinen.

Toimikaudelle 2019 – 2020 piirin hallitukseen uudeksi jäseneksi nimettiin Mikkelin Kissojen Arto Seppälä. Entisistä jatkopestin saivat Sorsakosken Teräksen Päivi Huttunen, Varkauden Tarmon Hannu Kiminkinen, Aarne Mustonen (Varkaus Racing Team) ja Maija-Liisa Rytkönen Kuvansin Kuohu sekä yleisvarajäsenet Saila Lundberg (Varkauden Tarmo) ja Kari Tossavainen (Sorsakosken Teräs).

Piirin juhlaistunnossa Suomen liikuntakulttuurin ja urheilun ansioristin vastaanotti pitkään piirin toiminnanjohtajana ja Kuopion Työväen Naisvoimistelijoiden taloudenhoitajana sekä ohjaajana työskennellyt varkautelainen Anna-Maija Piippo.

TUL-satavuotisjuhlamitalin saajia olivat varkautelaiset Esko Paukkonen, Juha Koivula, Pekka Hahl ja Anna-Maija Piippo. Mikkeliläinen mitalinpokkaaja oli Arto Seppälä. Juhlamitalin niiasivat sorsakoskelainen Päivi Huttunen ja kuvansilainen Maija-Liisa Rytkönen sekä Savon piirin nykyinen toiminnanjohtaja, jyväskyläläinen Johanna Nekkonen.

Jätä kommentti