Leppävirran kunnan vuoden 2018 liikunnan ja urheilun palkinnot

Spread the love

Leppävirran kunta juhlistaa liikunnan ja urheilun saavutuksia jakamalla vuosittain huomionosoituksia ja palkintoja eri toimijoille. Tiistaina 19.2.2019 järjestetyssä yleisötilaisuudessa Leppäkertun koululla julkistettiin vuoden 2018 palkittavat urheilijat, stipendiurheilijat ja seuratoimijat. Palkittavat henkilöt ja toimijat ovat:

Leppävirran Vuoden Paras Urheilija 2018

Kim Nousiainen

Perustelut: kultaa SM ja MM U18 jääkiekko; Kalpan elämäntapapalkinto.

Leppävirran palkitut 12-18-vuotiaat urheilijat 2018

Jimi Klemettinen

Perustelut: kultaa ampumahiihto normaalimatka M13. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Otto Invenius

Perustelut: maastohiihto: kultaa viesti M20; hopeaa 10 km perinteinen, 10 km yhteislähtö M18; pronssi 15 km vapaa M18; viestin nopein osuus M18 PM. Ampumahiihto: kultaa viesti M19 ja pikamatka M19 rulla-ampumahiihto SM; pronssi yhteislähtö M19 SM; 21. pikamatka M19 nuorten MM; 12. takaa-ajo M19 (9. nopein, suurin nousija) nuorten MM; 6. viesti (ankkureista 3. nopein) nuorten MM. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Leppävirran palkitut seuratoimijat 2018

Jari Tarkiainen

Perustelut: Jari on toiminut LeKi-75:n valmennuspäällikkönä sekä -05 ikäluokan päävalmentajana vuodesta 2013 alkaen. Jarin johdolla ja suurelta osin myös hänen henkilökohtaisen panoksensa ansioista, LeKi-75:n jäsenmäärä on kasvanut tasaisesti ja seurassa on panostettu erityisesti nuorimpiin ikäluokkiin.

2013 Jari puhalsi henkiin Kiekkokoulu –toiminnan, millä on edelleen iso rooli pienten leppävirtalasten liikuttajana. Jari on toiminut ”primus motorina” myös syksyllä 2018 aloitetussa Easy hockey -toiminnassa. Hän on oman joukkueen valmennuksen ohella kehittänyt koko seuran valmennustoimintaa, luonut seuran joukkueille selkeät valmennussuunnitelmat sekä koko kilpailutoiminnalle organisoidun mallin toimia. Jari on edistänyt aktiivisesti seurojen välistä yhteistyötä ja on omalla toiminnallaan saanut lisää pelaajia LeKi -75:een myös naapurikunnista.

Jari Tarkiainen on kollegojen arvostama ja pelaajien kunnioittama valmentaja, joka johtaa joukkuettaan ja koko seuran valmennustoimintaa omalla esimerkillään. Tarkiainen kouluttautuu jatkuvasti ja toimii aktiivisesti Jääkiekkoliiton kilpailuvaliokunnassa. Hän on kehittänyt seuran ja koulujen välistä yhteistyötä ja toimii Urheiluakatemian lajivalmentajana vetäen aamuisin akatemiaharjoituksia. Jari on tehnyt huikean määrän työtä harrastamisen kustannusten kurissa pitämiseksi. Leppävirralla pelataan tällä hetkellä erittäin laadukasta jääkiekkoa kohtuullisin kustannuksin. Kaiken tämän Jari Tarkiainen tekee omalla ajallaan päivätyönsä ohella täysin vapaaehtoistyönä. LeKi -75 ry

Ilpo Suvinen

Perustelut: Ilpo on tehnyt arvokasta työtä leppävirtalaisen jääkiekkoillun eteen suurella intohimolla jo vuosia. Ilpo luotsaa tällä hetkellä LeKi -75:n B-junioreita, jotka ovat menestyneet upeasti viime vuosina ja näyttäneet, että Leppävirrallakin voidaan pelata korkeatasoista juniorijääkiekkoa. LeKi -75 ry

Jorma Rajakannas

Perustelut: Jorma Rajakannas on toiminut leppävirtalaisen urheilun eteen jo yli 30 vuotta, itseään säästämättä. Olisi varmaankin syytä muistaa ”ihan oikeasti” eikä ym. toimijana. Leppävirran kunta on hänen ansiostaan saanut valtakunnallista näkyvyyttä ja uusien lajien ja lajiryhmien ansioista myös televisio ja eri radiokanavat ovat kertoneet Leppävirrasta. Leppävirran Urheilijat ry

Raimo ja Terttu Kilpeläinen

Perustelut: pariskunta on kaikessa mukana; seuran lajien tehtävissä, painonnosto, yleisurheilu, hiihto ym. Terttu vetää lukuisia lasten liikuntakerhoja. Esimerkillään Kilpeläiset ovat hyviä liikkujia ja ahkeria kunnan liikuntapaikkojen käyttäjiä. Leppävirran Urheilijat ry

Leppävirran stipendiurheilijat 2018

Santeri Kolehmainen

Perustelut: Ampumahiihdon SM-mitallit: kultaa, viesti M19; kaksi hopeaa miesten viesti ja yhteislähtö M19; Suomen edustus nuorten MM-kisoissa. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Anssi Kuittinen

Perustelut: kultaa ampumahiihdon SM viesti M19; hopeaa ampumajuoksu viesti M21; pronssia ampumajuoksu normaalimatka M19. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Jimi Klemettinen

Perustelut: kultaa ampumahiihto normaalimatka M13. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Jukka Vesterinen

Perustelut: SM ja MM -tason mestaruuksia mm. liitosaappaanheitossa, renkaanheitossa, painonheitossa, voimakiekossa, yhdenkäden painonheitossa. Leppävirran Urheilijat ry

Seppo Julkunen

Perustelut: SM mitaleja mm. renkaanheitossa. Leppävirran Urheilijat ry

Jaime Huerta

Perustelut: SM hopeaa rulladuathlon. Leppävirran Urheilijat ry

Tomi Ollikainen

Perustelut: SM hopeaa renkaanheitossa. Leppävirran Urheilijat ry

Piia Aaltokoski

Perustelut: SM kultaa painonheitossa mm. Leppävirran Urheilijat ry

Laura Ollikainen

Perustelut: Hallikilpailut: kultaa seiväs 22 v.; 4. 60 m aidat 22 v.; 5. seiväs yleinen sarja. Ulkorata: hopeaa seiväs 22 v.; 7. 100 m aidat 22 v.; 6. seiväs yleinen sarja. Arvokisat PM 7. seiväs 22 v. Varkauden Kenttä-Veikot ry

Vili Holopainen

Perustelut: 1. sijat sotilaiden SM-kisat maastojuoksussa ja maastojuoksun joukkuekisassa 24.8.2018. Virranviemät ry

Leppävirran stipendijoukkueet 2018

Soisalon Ampumahiihtäjät: Otto Invenius, Santeri Kolehmainen, Tuukka Invenius

Perustelut: SM hopeaa ampuhiihdon viesti M. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Soisalon Ampumahiihtäjät M19 viestijoukkue: Otto Invenius, Santeri Kolehmainen, Anssi Kuittinen

Perustelut: SM kultaa ampumahiihdon viesti M19. Soisalon Ampumahiihtäjät ry

Leppävirran Vuoden Liikuttaja 2018

Leppävirran Hevosystäväinseura

(Palkinnon saaja julkistettiin Pohjois-Savon urheilugaalassa Kuopiossa 25.1.2019. 

Vuoden 2018 Voimateko

Lautakunta päätti 31.1. kokouksessaan Vuoden voimateko 2018 palkinnon saajan. Leppävirta valittiin mukaan valtakunnalliseen Voimaa vanhuuteen -terveysliikuntaohjelmaan keväällä 2016. Ohjelmassa tuetaan iäkkäiden itsenäistä asumista kotona liikuntaneuvonnalla, voima- ja tasapainoharjoittelulla sekä ulkoilulla. Voimaa vanhuuteen -ohjelma edistää kotona asuvien, toimintakyvyltään heikentyneiden ikäihmisten (75+) yhdenvertaisia liikkumismahdollisuuksia, itsenäistä suoriutumista ja osallistumista ottamalla käyttöön hyviä toimintatapoja liikuntaneuvonnasta, ryhmäliikunnasta ja ulkoilusta. Ikäinstituutti kannustaa kuntia nimeämään vuosittain toimijan, joka on erityisesti vienyt eteenpäin Voimaa Vanhuuteen hankkeen tavoitteita.

Vuoden Voimateko -tunnustuksella palkittiin senioriryhmiä liikuttavat Mirja Eronen, Aune Montonen, Reetta Nenonen ja Leena Saastamoinen.


Leppävirran Tanssiseura ry loistaa Tähtiseurana

Leppävirran Tanssiseura ry on hyväksytty mukaan Tähtiseura-laatuohjelmaan.  Tähtiseura on Olympiakomitean, lajiliittojen ja aluejärjestöjen uusi seurojen laatuohjelma, joka tukee suomalaisen urheilun keskeistä vahvuutta: seuratoimintaa. Laatuohjelma auttaa seuroja kehittämään sen itse valitsemia osa-alueita modernien työkalujen ja toimintatapojen avulla yhdessä muiden laatuseurojen kanssa.

Olympiakomitea, lajiliitot ja aluejärjestöt ovat yhdessä luoneet Tähtiseura-laatuohjelman, jonka tavoitteena on suomalaisen urheiluseuratoiminnan kokonaisvaltainen kehittäminen. Ohjelman tunnuksena on Tähtimerkki, joka viestii siitä, että seura täyttää kohderyhmäkohtaiset sisältövaatimukset ja johtamisen laatutekijät. Tähtimerkin saaneet seurat toimivat osana maanlaajuista jatkuvan kehittämisen verkostoa, jossa seurat saavat tukea omaan toimintaansa ja jakavat hyviä käytäntöjään.

Leppävirran Tanssiseura ry on saanut lasten ja nuorten osa-alueen tähtimerkin. Se viestii siitä, että seura luo lapsille ja nuorille turvallisen, kehittävän ja innostavan ympäristön harrastaa ja urheilla. Seura täyttää seuran johtamisen ja lasten urheilun laatutekijät, ja on osa suurempaa seuraverkostoa, joka kehittyy yhdessä ja oppii toisiltaan hyviä käytäntöjä. Tähtiseurassa jokainen saa urheilla omalla tavallaan hyvässä seurassa!

– Urheiluseurojen yhteisöllisyys on suuri voimavara suomalaiselle urheilumenestykselle. Tähtiseura-ohjelmalla haluamme vahvistaa yhteistyötä seurojen välillä ja edistää osaltamme hyvinvointia yhä useamman suomalaisen arjessa. Osana Tähtikuviota jokainen voi urheilla ja liikkua omalla tasollaan ja kohti omia tavoitteitaan aina huippu-urheilijaksi asti entistä suuremman taustatuen avulla. 

– Leppävirran Tanssiseura ry. on Suomen Tanssiurheiluliiton jäsen ja myös liitto onnittelee lämpimästi upeaa ja aktiivista jäsenseuraansa, iloitsee liiton valtakunnallinen seurakehittäjä Katriina Lahti

Tähtimerkki on myös lupaus laadusta nykyisille ja uusille seuran jäsenille. Seuralle myönnetty Tähtimerkki on myös lupaus laadusta nykyisille ja uusille seuran jäsenille sekä heidän lähipiirilleen ja tukijoille. Tähtimerkki on osoitus modernista, ketterästä ja inhimillisestä toimintatavasta, joka sopii kaikille liikkujille ja urheilijoille. Se vastaa erilaisten yksilöiden tarpeisiin, mutta myös kehittyy heidän mukanaan.

– Pienessä maassa aktiivisesti yhdessä toimiminen on paras mahdollinen tapa luoda yhteisöllisyyttä, kehittyä ja saavuttaa menestystä. Tähtiseura-yhteisöön liittymällä seura saa apua ja työkaluja toiminnan kehittämiseen ja uudistumiseen, vuorovaikutuksessa yhteiskunnan eri toimijoiden kanssa. Seurojen yhdessä muodostama Tähtikuvio loistaa kirkkaampana kuin tähdet yksinään, kertoo Olympiakomitean seuratoiminnan asiantuntija Eija Alaja innostuneena.


Suomalainen urheilu loistaa tähtiseurassa.

Jätä kommentti