Idän ja lännen Venäjä-toimijat tapasivat – Kaupunginjohtaja Hannu Tsupari jatkaa puheenjohtajana

Spread the love

Suomi-Venäjä-Seuran Itä- ja Länsi-Suomen piirijärjestöt järjestivät historiallisesti ensimmäisen yhteisen vuosikokousviikonlopun 14.-15.4.2018 Hotelli Keurusselässä Keuruulla. Lauantaina 14.4. pidettiin yhteistyöseminaari, jossa puhujina olivat Venäjän Aika -lehden päätoimittaja Martti Kiuru, Karjalan kansalaisjärjestöjen resurssikeskuksen pääjohtaja Nikolai Oskin, Karjalan Kansallisen teatterin koordinaattori Jevgenia Arehovskaja, Velikie Lukin kaupungin Leninin kulttuuritalon johtaja Olga Sergeeva ja Suomi-Venäjä-Seuran Itä-Suomen piirijärjestön projektikoordinaattori Elizaveta Haritonova.

Venäläiset toimijat tekevät monipuolista yhteistyötä suomalaisten kulttuuri- ja kansalaisjärjestötoimijoiden kanssa. Erilaisia rajat ylittäviä hankkeita on vedetty jo vuosikymmeniä ja uusia hankkeita syntyy koko ajan lisää. Oskin kertoi, että Karjalassa toimii yli 70 kansalaisjärjestöä, joista 30 pohjautuu suomalais-ugrilaisiin kieliin. Tulevaisuudessa olisi erityisen tärkeää keksiä keinoja ja tapoja toimia yhteistyössä nuorten saamiseksi mukaan kansalaisjärjestöjen toimintaan.

Karjalan Kansallisen teatteri on toinen Suomen rajojen ulkopuolella toimiva suomenkielinen ammattiteatteri. Arehovskaja kertoi, että on erityisen tärkeää Karjalan Kansallisen teatterin suomalaisen teatteritoiminnan kannalta saada yhteistyökumppaneita Suomesta, jotta teatterin toiminta pysyisi vireänä ja suomen kielen taito säilyisi näyttelijöillä nykyaikaisena. Tällä hetkellä teatteri hakee suomalaisia näyttelijäopiskelijoita Petroskoihin.

Olga Sergeeva kertoi seminaarissa Suomalais-venäläisen kulttuurifoorumin merkityksestä eri kulttuuritoimijoille. Foorumin avulla eri toimijat pystyvät hakemaan itselleen sopivaa yhteistyökumppania rajan molemmin puolin. Seminaarin jälkeen esiintynyt Balakur-ryhmä osoitti, että suomalais-venäläisen yhteistyön avulla myös hieman ujot suomalaiset saadaan nauttimaan yhteisistä piirileikeistä ja leikkimielisistä kisailuista, vaikka yhteistä kieltä ei välttämättä olisikaan.

Sunnuntaina pidettyihin piirikokouksiin toivat tervehdyksensä Keuruun kaupunginjohtaja Hannu Mars, Venäjän Suomen suurlähetystön ministerineuvos Sergey Belyaev ja Suomi-Venäjä-Seuran pääsihteeri Merja Hannus. Kokouksessa Itä-Suomen piirijärjestö ry:n hallituksen puheenjohtajana jatkaa Varkauden kaupunginjohtaja Hannu Tsupari. 1. varapuheenjohtaja on Tapio Heimonen Äänekoskelta ja 2. varapuheenjohtaja Vesa Rouhiainen Mikkelistä. Muut hallituksen jäsenet ovat: Elina Ripatti Jyväskylästä, Marja Vähätalo Korpilahdelta, Arvo Kupiainen Punkaharjulta, Kirsti Kurki Savonlinnasta, Marja Jänis Joensuusta, Pertti Saarelainen Lieksasta, Jouni Simonen Kiihtelysvaarasta, Helena Majoinen Tohmajärveltä, Eero Korhonen Vehmersalmelta ja Paavo Alanko Iisalmesta.

Jätä kommentti