Arkisirkus – toiminnallinen yhdessäolon juttu

Spread the love

Lapsiperheen arki on usein ”sirkusta” ja jokaisella perheellä on oma tapansa pyörittää arjen sirkusta. Jokainen perhe on ainutlaatuinen ja neuvokas omalla tavallaan.

Lauantaina 26.8. Arkisirkus on mukana Leppävirralla ”Valoa ja Virtaa”-tapahtumassa Lastenmaailmassa aamukymmenestä puolillepäivin Matkailukeskus Unnukan ranta-alueella. Arkisirkus on aiemmin ollut jo kolmena vuonna Leppävirralla omana tapahtumanaan.

Arkisirkus on koko perheen toiminnallinen, maksuton yhdessäolon juttu. Mukana olevat eri toimijat järjestävät perheille esittely-/rastipisteitä. Samalla kun perheet touhuavat rastilla yhdessä, he saavat tietoa kyseisen toimijan tarjoamista harrastus-/osallistumismahdollisuuksista.

Arkisirkuksen tavoitteena on perheiden hyvinvoinnin ja yhdessäolon edistäminen. Idea on Leppävirran Sydänyhdistyksen ja Arkisirkus-konsepti on alkujaan Suomen Sydänliiton.

”Neuvokas Perhe”-sivustolle pääsee osoitteessa: http://www.neuvokasperhe.fi/, jota Suomen Sydänliitto ylläpitää ”Yksi elämä”-hankkeen kautta. ”Neuvokas perhe” on valittu yhdeksi hallituksen kärkihankkeeksi vuosille 2017 – 2018.

Maamme juhlavuoden teemana on ”Yhdessä” ja yhdessä touhutaan myös Arkisirkuksessa. Sydänyhdistyksellä on toiminnassa nukke- ja pehmoeläinsairaala ja paikalla on Jarkko-lääkäri tekemässä terveystarkastuksia. Myös pehmoeläinten tassut, korvat ja silmät hoidetaan. MLL:n paikallisosasto järjestää kasvomaalausta ja pientä puuhastelua, 4H-yhdistys nikkarointia, partion toimesta on vaahtokarkkien paistamista ja Varkauden Kaverikoirien Tassukamut ovat rapsuteltavina. Ja tietysti Arkisirkuksessa mukana olevat tahot esittelevät toimintaansa.

Jätä kommentti