Talvivaara-elokuvan kuvaaja Mikko Keinonen vierailee Maximissa elokuvan näytöksessä

Spread the love

”Nälkämaan Sampo” on vuosien tilanneseurantaan perustuva elinkaaridokumenttielokuva Talvivaaran kaivoksen tähänastisista vaiheista. Elokuva ei kuitenkaan kerro vain kaivoksesta, vaan kansalliseksi tragikomediaksi muodostuneen kaivoshankkeen kautta elokuva tarjoaa kiinnostavan kuvan suomalaisesta yhteiskunnasta.

Suomea pidetään yleisesti puhtaan ympäristön ja korkean teknologian avoimena ihanneyhteiskuntana. Nälkämaan Sampo näyttää Suomesta toisen puolen.

Elokuva kaivaa vakavasta aiheesta huumoria koomisiksi yltävistä tilanteista ja rooleja rikkovista lausahduksista. Se avaa hyvinvointiyhteiskuntamme mekanismeja – rakenteita kaivoksen huikean tarinan ympärillä.

Elokuvaa on kuvattu Sotkamon ja Helsingin lisäksi Kajaanissa, Sonkajärvellä, Iisalmessa, Espoossa, Tampereella, Turussa, Oulussa, Jyväskylässä, Kuopiossa ja Rumossa Pohjois-Karjalassa.

Elokuvan esitykset alkavat Varkauden Maximissa lauantaina 21. toukokuuta. Elokuvan kuvaaja Mikko Keinonen vierailee sunnuntain 22. toukokuuta klo 15.30 esityksessä. Keinonen on paikalla esityksen jälkeen kertomassa elokuvasta ja vastaamassa yleisön kysymyksiin.

Jätä kommentti