Iltatorit kuuluvat varkautelaiseen kesään ja tänäkin kesänä iltatorit jatkuvat. Onneksi pitkä perinne ei päässyt loppumaan.
Tämän kesän osalta ensimmäinen iltatoritapahtuma oli 7.6. ja kesäkuun viimeisenä tiistaina (josta oheiset kuvat) oli karaokeilta. Kolea sää säesti iltaa, mutta säähän on ”vain pukeutumiskysymys”.
Torilla oli mm. hehkuvanpunaisia mansikoita ja makoisia muikkuja. Muikunpaistamisen ekspertti, Seppo Hynninen lupasi, että jokaisella iltatorilla on muikkuja tarjolla.
Vielä on luvassa neljä tiistai-iltatoria: 8.7. ja 15.7. sekä 22.7. ja 5.8. Siis porukalla iltatorille!
Vesa Moilanen
Oikein hyvää jälkea, Vesa! Puhalletaan koko aktiivisella joukolla männäaikojen tykätty iltatoritouhu
uudelleen hyvin hehkuvaan ensin hiillokseen ja sitten välittämästi loistavaan sekä valaisevaan
liekkiin. Meiltä kyllä eväät ja resurssit löytyvät. Vai mitä? Tietysti perinteitä vaalivalla Päiviönsaaren Torilla.
Yhteistyöterveisin puhaltaen
Seppo ja Pirjo Hynninen
Muikunpaistamisen ekspertti ja hänen vaimonsa
Hienoa Seppo ja Pirjo! Olette olleet iltatorielämän perusporukkaa aikoinaan vuosien ajan. Toivotaan todellakin, että iltatorit saisivat jatkoa ja kasvua sekä kävijöitä totuttuun tapaan.
Iltatorien tunnelmien välittäjänä mediassa toiminut ja tunnelmasta nauttinut
Vesa Moilanen