Warkauden Kassiopeia avasi harrastajaryhmien esittäytymisen

Kassiopeia, latinaksi Cassiopeia, on pohjoinen tähdistö. Se on helppo löytää taivaalta sen kirkkaimpien tähtien muodostaman W-kirjaimen ansiosta. Se näkyy Suomessa ympäri vuoden, talvisin usein lähellä zeniittiä. Se on suunnilleen samalla etäisyydellä Pohjantähdestä ja pohjoisesta taivaannavasta kuin Otava, mutta vastakkaisella puolella. Linnunrata kulkee Kassiopeian halki. Näin kertoo Wikipedia.

Warkauden Kassiopeia ry:n toiminnasta kerrottiin Varkauden kirjastolla järjestetyssä tilaisuudessa. Yhdistys täyttää tänä vuonna 18 vuotta ja on keskisuuri tähtitieteen yhdistys, jonka logossa on W-kirjain ja Savon värit – sopivasti yhdistyksen kotipaikkaa kuvaten. Videohaastattelussa Warkauden Kassiopeian puheenjohtaja Veli-Pekka Hentunen kertoo yhdistyksen toiminnasta ja tähtitieteen harrastuksesta.


Jätä kommentti